
Dialogi wspólnotowe
Szukamy nowego sposobu rozmowy –
o tym, co nas różni i co nas łączy.
Zapraszamy na spotkanie, łączymy nieznajomych i tworzymy warunki do szczerej rozmowy. Dialogi wspólnotowe organizujemy w różnych miejscach w Polsce, a także online.
Zapraszamy na wiosenną serię dialogów!
Wcześniejsze dialogi
Dialog młodzieżowy online – czerwiec 2021
Rozmawialiśmy o szczepieniach przeciwko COVID-19 oraz protestach w kościołach.
Dialog wspólnotowy w Sieradzu – marzec 2020
Rozmawialiśmy o tym jak polityka dzieli nasze rodziny i przyjaciół
Dialog młodzieżowy online – listopad 2020
Rozmawialiśmy o sensie członkostwa Polski w Unii i możliwości Polexitu
Po co rozmawiać
Konflikty w Polsce nie są bezzasadne – wyznajemy różne wartości, mamy różne poglądy. Ważne różnice trzeba uszanować. Ale jest też coś, co nas łączy, często ukryte pod podziałami. Celem projektu „Co nas łączy?” jest znalezienie sposobu na rozmowę o jednym i drugim – o różnicy i o wspólnocie. Gdy się tego nauczymy, łatwiej nam będzie żyć w jednym kraju i decydować o wspólnej przyszłości.
Jak pracujemy
Aby odkryć najlepszy sposób wspólnej rozmowy, organizujemy dialogi wspólnotowe. Zapraszamy na spotkanie, łączymy nieznajomych i tworzymy warunki do szczerej rozmowy. Uczymy się w każdym miejscu – i wszędzie dzielimy się doświadczeniami z poprzednich dialogów.
Przekraczanie różnic odbywa się w sferze emocji. Dlatego projekt „Co nas łączy?” zakłada bliską, zanurzeniową pracę w społecznościach lokalnych. Opieramy się na doświadczeniu, spotkaniu, zaangażowaniu i partnerstwie – z otwartością na konflikt i złość, ale też porozumienie i radość.
Po co to robimy
Bo wierzymy, że w ten sposób powstaje wspólnota. I że nie ma innej drogi wyjścia ze spirali niechęci i przemocy niż spotkanie twarzą w twarz z drugim człowiekiem. Gdy nauczymy się najlepszego sposobu rozmowy, podzielimy się tą metodą z możliwie dużą grupą ludzi – w Polsce i Europie Środkowej.