Trening

dobrej rozmowy

Naucz się rozmawiać, pomimo różnic poglądów

50 osób uczy się,

jak rozmawiać na sporne tematy

bez awantury i kłótni

Czego uczymy na treningach?

Jak wygląda trening?

Podczas treningu ćwiczymy dobrą rozmowę na konkretnym, spornym temacie, który aktualnie powoduje dyskusje i podziały w Polsce. Grupa sama wybiera temat spośród kilku, które zaproponują prowadzący. 

Trening składa się z serii praktycznych ćwiczeń – m.in. z aktywnego słuchania i wyrażania własnych opinii. Prowadzący omawiają każde ćwiczenie, a uczestnicy wykonują je w małych grupach lub w parach.

Spotkanie kończy się rozmową o tym, jak dyskutujemy w Polsce na sporne tematy i jak chcielibyśmy, by takie rozmowy wyglądały w przyszłości. Uczestnicy opowiadają też o tym, czego nauczyli się na treningu.

Skuteczność

Uczestnicy Treningów Dobrej Rozmowy zgłaszają w ankietach następujące efekty:

76%

czuje się lepiej przygotowanymi do rozmów z osobami o przeciwnych poglądach

53%

czuje większą otwartość na osoby o przeciwnych poglądach

Co mówią uczestnicy?

Platforma Polski Dialog

Treningi Dobrej Rozmowy są bezpłatne i powszechnie dostępne – każdy może się na nie zapisać. Najłatwiej znaleźć je na naszej platformie Polski Dialog. Oprócz Treningów ogłaszamy tam także terminy i tematy naszych Dialogów Wspólnotowych. Na platformie publikujemy też praktyczne wskazówki i filmy wideo o tym, jak radzić sobie z polaryzacją w życiu codziennym.

Gdzie to się przydaje

Z rodziną i znajomymi

Umiejętności zdobyte podczas Treningu Dobrej Rozmowy mogą poprawić Twoje relacje z rodzicami, dziadkami i dalszymi krewnymi, z którymi często spieramy się o kwestie światopoglądowe. Możesz wykorzystać je też podczas rozmów z przyjaciółmi albo do odnowienia kontaktów ze „starymi znajomymi”, które ucierpiały przez różnice poglądów.

W pracy i w sąsiedztwie

Na różnice poglądów natrafiamy także w pracy i nie muszą one wcale dotyczyć polityki. Bywa, że różnimy się w kwestii równości płci lub praw mniejszości, także w miejscu pracy. W lokalnych społecznościach możemy spierać się o różnice klasowe, działanie władz czy usługi publiczne. Tutaj również przydają się umiejętności z Treningów Dobrej Rozmowy.