Dialog online: Szczepienia na COVID-19 – obowiązkowe czy dobrowolne? Protesty w kościołach – konieczność czy naruszanie granic?
W czerwcu 2021 r. sześcioro licealistów i licealistek z całej Polski spędziło wieczór na rozmowie z osobami o podobnych i zupełnie odmiennych poglądach.
Zainteresowały ich dwa tematy, które omówili w trakcie spotkania. Zaczęli od wyjątkowo aktualnej kwestii: szczepień przeciwko COVID-19. Zastanawiali się, czy powinny one być obowiązkowe czy dobrowolne oraz czy należałoby odebrać prawa do opieki zdrowotnej osobom, które nie chcą się zaszczepić. Po przerwie uczestnicy zastanawiali się nad protestami w kościołach – czy bywają one koniecznością, czy są naruszeniem granic?
Dzięki niedużej grupie uczestnicy mieli przestrzeń, by przełamać lody szybciej, niż to zwykle następuje i sięgnąć po poruszające osobiste historie.
Po spotkaniu wyrazili chęć ponownych spotkań oraz dyskusji w środowisku bardziej zróżnicowanym, międzypokoleniowym.
Co to jest dialog wspólnotowy
Dialogi wspólnotowe to nasz sposób pracy z polaryzacją światopoglądową. Organizujemy je w różnych miejscach w Polsce, a w związku z trwającą pandemią – także online. Zapraszamy na spotkanie, łączymy nieznajomych i tworzymy warunki do szczerej rozmowy. Celem dialogów wspólnotowych nie jest kompromis, tylko uszanowanie różnicy i znalezienie tego, co nas łączy. Po drodze szukamy nowego sposobu rozmowy w podzielonej Polsce.