Nasza Fundacja
Misją FNW jest ograniczanie polaryzacji społecznej i odbudowa wspólnoty obywatelskiej w Polsce. Wspólnotę rozumiemy jako zbiorowość ludzi o różnych poglądach, którzy szanują się nawzajem i czują ze sobą więź.
Fundacja Nowej Wspólnoty (FNW) jest organizacją pozarządową, która zajmuje się depolaryzacją. Rozwijamy formaty rozmowy pomiędzy osobami o odmiennych poglądach, które obniżają wzajemną niechęć i zwiększają poczucie więzi.
Łączymy wiedzę naukową z praktyką facylitacji i rozwijaniem wpływu społecznego. Więcej o naszych narzędziach i metodach – w sekcji Co robimy.
Organizacja
FNW została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 15 kwietnia 2020 r. pod numerem KRS 0000837602. Fundatorami są: Joanna Zięba, Mikołaj Lewicki, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Wawrzyniec Smoczyński.
Fundacja ma trzy organy:
zgromadzenie fundatorów – ustala ogólne kierunki działania fundacji i powołuje jej pozostałe organy,
zarząd fundacji – prowadzi sprawy fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz,
rada fundacji – ustala kierunki działalności fundacji na dany rok i doradza zarządowi.
Pracami zarządu kieruje Wawrzyniec Smoczyński, a w jego skład wchodzą również Joanna Zięba i Olga Białobrzeska. Biogramy członkiń i członków zarządu oraz całego naszego zespołu można znaleźć w sekcji Nasz zespół.
Finansowanie
W 2024 nasze projekty finansowane są z grantów przyznanych przez European Climate Foundation, Robert Bosch Stiftung, Komisję Europejską, Clean Air Fund, Fundację PZU, Fundację EFC. Poszukujemy finansowania – w szczególności od darczyńców i partnerów krajowych. FNW nie posiada w tej chwili funduszu żelaznego ani wsparcia na rozwój organizacji. Nasza fundacja jest certyfikowana w USA jako równorzędna U.S. public charity. Więcej o naszych grantach – w sekcji Nasze projekty.
Partnerzy
W 2022 roku partnerami naszych działań były między innymi: Fundacja Republikańska, Szlachetna Paczka, Klub Jagielloński, Fundacja im. Konrada Adenauera i Fundacja EMIC.
W 2023 roku partnerami naszych działań byli także: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Latarnik Wyborczy, Nowa Konfederacja, Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska, Szkoła Liderów, My Country Talks, Kooperatywa Dobrze i Klub Inteligencji Katolickiej.
W 2024 roku do grona naszych partnerów dołączyli: Onet, Tygodnik Powszechny, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Demagog, Związek Firm Public Relations, Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich, Fundacja Instytut Wolności, Kluby Tygodnika Powszechnego, Lasy i Obywatele, Narodowy Instytut Wolności, PKP SA, PKP Intercity i IKEA.
Początki
FNW powstała po to, by rozwinąć format rozmowy dla silnie podzielonych społeczności. W latach 2020-2021 otrzymaliśmy dwa granty of Fundacji im. Konrada Adenauera na pilotaż dialogów stacjonarnych w Sieradzu i Żyrardowie, a następnie od Facebooka (obecnie Meta) – na przeniesienie dialogów online, w związku z wybuchem pandemii.
W ramach zintegrowanego pilotażu testowaliśmy różne metody facylitacji, co pozwoliło nam stworzyć protokół prowadzenia dialogów, a następnie treningów dobrej rozmowy. Zebraliśmy też praktyczne doświadczenie w zakresie doboru tematów, rekrutacji uczestników i realizacji dialogów online. Całość tej wiedzy przenieśliśmy do projektu Polski Dialog.
FNW w mediach:
Czy narzekanie wzmacnia więzi?
Dr Olga Białobrzeska w wywiadzie opublikowanym w Wysokich Obcasach opowiada o życzliwości i o tym jak pojawia się ona w codziennych rozmowach Polek i Polaków
sierpień 2024⎟ Wysokie Obcasy
Na złość polaryzacji, pogadajmy!
Wawrzyniec Smoczyński na łamach Tygodnika Powszechnego opowiada o grupach na jakie dzieli się społeczeństwo i daje wskazówki jak rozmawiać z osobami o innych poglądach tak, żeby wyjść z nich z poczuciem więzi
lipiec 2024⎟ Tygodnik Powszechny
Czy Polacy potrafią rozmawiać bez nienawiści?
Wawrzyniec Smoczyński jako gość programu Niebezpieczne związki w TVP Info mówił o zagrożeniach płynących z polaryzacji i o tym, jak Polacy starają się rozmawiać ze sobą bez nienawiści
lipiec 2024⎟ TVP Info
O spotkaniach ponad podziałami
Wawrzyniec Smoczyński był gościem Matyldy Kozakiewicz w podcaście Wolny umysł Radia dla Ciebie, gdzie opowiadał o wnioskach z projektu Polska Rozmawia
lipiec 2024⎟ Radio dla Ciebie
Polak z Polakiem zawsze się dogada!
W artykule Rzeczpospolitej Wawrzyniec Smoczyński opowiedział o rezultacie i wnioskach po zakończeniu projektu Polska Rozmawia, w którym 1000 Polek i Polaków wzięło udział w rozmowach 1:1 ponad podziałami
lipiec 2024⎟ Rzeczpospolita
A co Ty tam wiesz!
Iza Meyza, facylitatorka dialogów wspólnotowych w FNW wzięła udział w podcaście portalu ngo.pl #todziała gdzie opowiedziała m.in. o tym, jak rozmawiać przy różnicach poglądów i jaka rozmowa to dobra rozmowa
czerwiec 2024⎟ ngo.pl
Jak dialogować, a nie monologować
Wawrzyniec Smoczyński w podcaście Zuzanny Krzątały Call to action! opowiadał jak słuchać, żeby się wzajemnie usłyszeć i jak dobrze rozmawiać
czerwiec 2024⎟ Vogue
Jak rozmawiać na sporne tematy?
Na antenie RDC Katarzyna Binda mówiła o tym, jak spróbować znaleźć wspólny grunt w rozmowach na trudne tematy
maj 2024⎟ Radio dla Ciebie
Czy Polacy potrafią jeszcze ze sobą rozmawiać
W reportażu „Polska podzielona” Marcina Gutowskiego Wawrzyniec Smoczyński opowiada o tym, jak przezwyciężać podziały w codziennym życiu
marzec 2024⎟ TVN24
Polaryzacja zabija polską demokrację
Jak wygląda polaryzacja w Polsce i jakimi metodami zaczynamy z nią walczyć w naszej Fundacji mówił Wawrzyniec Smoczyński
marzec 2024⎟ Tok FM
Czy są dwie Polski? O podziałach i receptach na nie
Wawrzyniec Smoczyński w „Placu na Rozdrożu” w Radio 357 opowiadał o tym, skąd podziały w naszym społeczeństwie, jak je zasypywać i dlaczego warto
luty 2024⎟ Radio 357
Spotkają się osoby o różnych poglądach. O projekcie Polska Rozmawia
Wawrzyniec Smoczyński w programie „#RZECZoPOLITYCE” opowiadał o projekcie Polska Rozmawia
luty 2024⎟ Rzeczpospolita #RZECZoPOLITYCE
Co możemy zrobić przeciw podziałom? Projekt Polska Rozmawia w Dzień Dobry TVN
Joanna Zięba i Wawrzyniec Smoczyński gościli w programie Dzień Dobry TVN, gdzie opowiadali o starcie projektu Polska Rozmawia.
luty 2024⎟ Dzień Dobry TVN
Jak się nie pokłócić przy świątecznym stole?
W wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” Wawrzyniec Smoczyński tłumaczy, jak polaryzacja poglądów wpływa na nasze najbliższe relacje i co zrobić, żeby święta spędzać spokojnie, niezależnie od różnic poglądów w rodzinie.
grudzień 2023⎟ magazyn Wysokie Obcasy
Jak przezwyciężyć polaryzację?
Wawrzyniec Smoczyński był gościem „Poranka” Wirtualnej Polski, gdzie opowiedział o skutkach wysokiej polaryzacji społecznej w Polsce i potencjalnych receptach na pogłębiające się podziały.
listopad 2023⎟ Poranek Wirtualnej Polski
Jak się ma polska wspólnota
Wawrzyniec Smoczyński wziął udział w debacie podczas XVII Kongresu Republikańskiego „Co nas łączy, co nas dzieli? Jak się ma polska wspólnota?”.
październik 2023⎟ Fundacja Republikańska
Niełatwo rozmawiać
Wawrzyniec Smoczyński wziął udział w debacie „Dwa Brzegi. Dlaczego tak trudno rozmawiać na kontrowersyjne społecznie tematy?” zorganizowanej przez Instytut Dyskursu i Dialogu.