Narzędzie do zmniejszania polaryzacji i przywracania wspólnoty

Dialog wspólnotowy

12 Polek i Polaków o różnych poglądach

rozmawia na sporny temat.

Nabierają zaufania, odbudowują więzi

i odzyskują poczucie wspólnoty.

Wydarzyło się to już 60 razy, z udziałem 800 osób

Metoda

Co mówią uczestnicy?

Wpływ społeczny

Ewaluacja pokazuje, że dialogi wspólnotowe obniżają polaryzację afektywną wśród uczestników i podnoszą ich zdolność do współpracy z osobami o innych poglądach. Umiejętność dobrej rozmowy trafia do lokalnych społeczności

71%

uczestników ma większe poczucie wspólnoty z innymi, mimo różnic poglądów

66%

uczestników czuje się bardziej gotowych do słuchania osób, które myślą inaczej niż oni sami

68%

uczestników czuje , że lepiej rozumie osoby o odmiennych poglądach

95%

uczestników podzieliło się doświadczeniami z dialogu z kimś bliskim

Wnioski z dialogów

Co nas łączy, co nas różni

Wnioski z każdego dialogu przedstawiamy w mapie dialogu. Pokazuje ona, w czym uczestnicy się zgodzili, a gdzie mieli różne zdania. Mapy publikujemy na platformie Polski Dialog tak, by były dostępne dla wszystkich – w tym dla organizacji społecznych i jednostek administracji, by mogły budować swoje działania na wspólnym gruncie, zamiast pogłębiać podziały.

Przepisy na dobrą rozmowę

Po każdym dialogu powstaje także przepis na dobrą rozmowę, czyli krótka „ściąga” ze wskazówkami i pytaniami, które pomogą Ci samodzielnie przeprowadzić dobrą rozmowę na ten sam temat – z krewnymi, przyjaciółmi albo kolegami z pracy. Wszystkie przepisy są dostępne na platformie Polski Dialog i w naszych mediach społecznościowych.

Platforma Polski Dialog

Dialogi wspólnotowe ogłaszamy na platformie Polski Dialog. Można tam zapisać się na nadchodzące spotkania i poznać wnioski z tych, które już się odbyły. Na platformie publikujemy też nasze materiały edukacyjne: praktyczne wskazówki, artykuły i wideoporady, jak radzić sobie z polaryzacją w życiu codziennym życiu.

O czym rozmawiamy?

Nasze dialogi grupujemy w ścieżki tematyczne, by pokryć najważniejsze obszary debaty. Do tej pory przeprowadzaliśmy dialogi w następujących ścieżkach: społeczno-politycznej, klimatycznej i europejskiej. Jesienią 2024 uruchomimy ścieżkę dialogów o kobietach i mężczyznach, a na 2025 planujemy ścieżkę o edukacji.

do tej pory odbyło się ponad

60 dialogów

Często zadawane pytania

  • Dialogi są prowadzone przez doświadczonych facylitatorów i mediatorów według scenariusza stworzonego przez naszą fundację. Zawiera on elementy m.in. metody Porozumienia bez Przemocy, dialogu nansenowskiego i inne techniki oparte na badaniach psychologicznych.

  • W dialogu bierze udział od 10 do 12 osób. Taka liczba osób zapewnia różnorodność poglądów i doświadczeń, a jednocześnie każdy ma czas się wypowiedzieć.

  • Wszystkie dialogi promujemy w naszych mediach społecznościowych. Uczestnicy zapisują się przez platformę Polski Dialog. Spośród zapisanych osób dobieramy uczestników tak, by zapewnić różnorodność poglądów w grupie, ale także by w rozmowie brały udział osoby różnej płci, w różnym wieku, z różnym poziomem wykształcenia i z różnych części Polski.

  • Dialogi on-line mają ustalone z góry tematy tak, aby uczestnicy wiedzieli, o czym będą rozmawiać. Dialogi dotyczą aktualnych tematów obecnych w debacie publicznej. O temacie dialogów na żywo decydują często uczestnicy w trakcie spotkania.

  • Dialog on-line trwa zwykle 3 godziny. Wymagamy, aby uczestnicy byli zaangażowani i widoczni na ekranie przez cały czas trwania spotkania. Często oferujemy rekompensatę za poświęcony czas np. w formie bonu podarunkowego.

  • Udział w dialogu nie wymaga żadnego przygotowania ani wiedzy. Konieczna jest chęć i gotowość do rozmowy. Uczestnicy potrzebują też stabilnego łącza oraz kamery i mikrofonu, które pozwolą na udział w rozmowie. W tej chwili do udziału w dialogach możemy zaprosić jedynie osoby pełnoletnie.

  • Wymagamy od uczestników aktywnego uczesnictwa w całym spotkaniu – słuchania i mówienia. Osoby, które chciałyby tylko przysłuchiwać się dialogowi, zapraszamy na transmisje dialogów na naszym profilu na Facebooku oraz do obejrzenia dostępnych tam nagrań.

  • Realizacja dialogów jest finansowana z grantów pozyskiwanych przez naszą fundację. Do tej pory naszymi grantodawcami byli: Fundacja im. Roberta Boscha, Meta, Fundacja im. Konrada Adenauera, National Endowment for Democracy, European Climate Foundation i Komisja Europejska.