Depolaryzacja w szkołach – zaczynamy pilotaż
Szkoły średnie to miejsca, gdzie narasta polaryzacja światopoglądowa. Z jednej strony nastoletni uczniowie i uczennice w Polsce przeszli szybką ścieżkę upolitycznienia ze względu na niedawne spory o prawa kobiet, politykę klimatyczną i imigrację. Z drugiej strony same szkoły były ideologicznym polem bitwy kolejnych rządów, w zasadzie nie oferując uczniom umiejętności radzenia sobie z różnorodnością poglądów.
Obecni uczniowie w ciągu kilku najbliższych lat opuszczą szkoły średnie i wejdą w dorosłe życie polityczne – wielu z nich już teraz jest wysoce spolaryzowanych, często zradykalizowanych prawicowo lub lewicowo. Nauczyciele mierzą się z coraz bardziej podzielonymi klasami i brakuje im narzędzi do pracowania z polaryzacją, co pokazało m.in. duże zainteresowanie naszym webinarem dla nauczycieli.
Dlatego od października prowadzimy pilotażowe zajęcia w pięciu szkołach średnich województwa mazowieckiego, zarówno w liceach, jak i w technikum oraz szkole zawodowej. Ich celem jest wypracowanie modelu podwójnej lekcji, która zawierałaby elementy Treningu Dobrej Rozmowy, zaadaptowane do warunków szkolnych i potrzeb licealistów. Scenariusz mógłby być wykorzystywany w następnym roku szkolnym, w ramach lekcji z edukacji obywatelskiej.
Projekt jest finansowany ze środków United States Agency for International Development (USAID) oraz German Marshall Fund of the United States (GMF). Osobą koordynującą jest Zuzanna Włodarczyk-Wojtowicz (z.wlodarczyk@fnw.org.pl).