Dialog w Żyrardowie: Czy pary jednopłciowe powinny mieć prawo do zawierania małżeństw?
We wrześniu 2020 roku na dialogu w Żyrardowie spotkało się siedmioro mieszkańców i mieszkanek miasta oraz pięć osób przyjezdnych. Uczestnicy pochodzili z różnych pokoleń, mieli różne światopoglądy i różny stopień zainteresowania bieżącą polityką. Spotkanie odbyło się w hali Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda, które było gospodarzem tego dialogu.
Zaczęliśmy od „gry w różnicę” – ćwiczenia, które pomaga grupie się poznać, oswoić się z otwartą rozmową i różnicami poglądów w grupie. Póżniej, w dwóch podgrupach uczestnicy opowiadali o sytuacjach, gdy sami doświadczyli różnicy zdań. Wspólnie zastanawiali się nad tym, co sprawia, że dany spór zapamiętujemy jako pozytywne albo negatywne doświadczenie. Na koniec obie podgrupy opracowały listy czynników, które sprzyjają szczerej rozmowie lub ją uniemożliwiają.
Uczestnicy dialogu zdecydowali, że chcą rozmawiać na temat praw par jednopłciowych do zawierania małżeństw. Rozmowa była intensywna, chwilami konfrontacyjna. Grupie udało się stworzyć warunki, w których uczestnicy nie tylko prezentowali swoje poglądy, ale opowiadali też o doświadczeniach, które za nimi stoją. Niektórzy mówili, że dzięki temu, że nazwali wartości, które są dla nich ważne, lepiej zrozumieli swoje własne emocje w zderzeniu z cudzymi poglądami.
Co to jest dialog wspólnotowy
Dialogi wspólnotowe to nasz sposób pracy z polaryzacją światopoglądową. Organizujemy je w różnych miejscach w Polsce, a w związku z trwającą pandemią – także online. Zapraszamy na spotkanie, łączymy nieznajomych i tworzymy warunki do szczerej rozmowy. Celem dialogów wspólnotowych nie jest kompromis, tylko uszanowanie różnicy i znalezienie tego, co nas łączy. Po drodze szukamy nowego sposobu rozmowy w podzielonej Polsce.