
Dialog online
Rodacy: czy chcemy być razem?
Jedni idą w Marszu Niepodległości, inni w Marszu Równości. Jeszcze inni zostają w domu. Czy poza symbolami jest coś, co nas łączy? Czy istnieje polska wspólnota?
zdjęcie: Kris Cros z Unsplash
Wspólnotę można odczuwać na wiele sposobów. Na przykład na takich wydarzeniach:
Marsz Niepodległości
Akcje pomocowe dla Ukraińców
Dożynki
Marsz Równości
Strajki kobiet
Niedzielna Msza Święta
A kiedy Ty czujesz, że jesteśmy razem?
Co to jest dialog online?
Nie lubisz, jak ktoś nawraca Cię na swoje zdanie? Chcesz, żeby dało się rozmawiać z szacunkiem, nawet gdy mamy różne opinie?
Dialog to spokojna rozmowa – bez walki na argumenty i szukania zgody na siłę. Tu możesz powiedzieć, co myślisz i posłuchać innego zdania.
Co zyskasz jako uczestnik?
Spotkasz osoby o przeciwnych poglądach i odbędziesz z nimi dobrą rozmowę.
Nauczysz się wyrażać swoje poglądy tak, by inni lepiej je przyjmowali.
Zobaczysz, jak nie wybuchać, gdy ktoś wygłasza radykalnie inne poglądy.
Zdobędziesz odwagę, żeby rozmawiać z osobami o przeciwnych poglądach.
Kiedy i gdzie odbywa się ten dialog?
Nie musisz wychodzić z domu – wszystko odbywa się online. Widzimy się 9 listopada o 18:00 na Zoomie. Link do spotkania otrzymasz po wypełnieniu zgłoszenia udziału.
Co będziemy robić podczas dialogu online?
Spotkamy się na Zoomie w 12 osób. Oprócz uczestników będzie dwoje prowadzących.
Każdy się krótko przedstawi i spróbujemy się lepiej poznać.
Omówimy temat dialogu i każdy powie, jaki ma pogląd w tej sprawie.
Przegadamy różnice między nami i spróbujemy wejść w buty “drugiej strony”.
Porozmawiamy o tym, co stoi za naszymi poglądami – co jest dla nas ważne.
Spróbujemy spisać, w czym się zgadzamy, a co nas na pewno różni.
Dialog online potrwa 3 godziny, z przerwą w połowie. Czas rozmowy mija bardzo szybko.
Dlaczego organizujemy takie dialogi?
W Polsce rozmowy o wspólnych sprawach często kończą się kłótnią. To normalne, że mamy różne poglądy – dobrze, żebyśmy umieli ze sobą współpracować. My szukamy sposobu na dobrą rozmowę – żebyśmy potrafili się w Polsce dogadywać. Biorąc udział w dialogu, pomagasz zmniejszyć podziały w kraju.
Często zadawane pytania
-
Dialogi prowadzą doświadczeni facylitatorzy lub mediatorzy, według scenariusza wypracowanego przez FNW. Wykorzystujemy narzędzia i metody wielu szkół, m.in. Porozumienia Bez Przemocy oraz Centrum Nansena na rzecz Pokoju i Dialogu.
-
W dialogu bierze udział 10-12 osób oraz dwoje prowadzących. Taka liczba uczestników zapewnia różnorodność poglądów i pozwala każdemu się wypowiedzieć.
-
Chętni sami zgłaszają się do dialogu przez formularz. Dobieramy skład grup w taki sposób, aby zapewnić różnorodność poglądów.
-
Przy dialogach online tematy wybiera FNW – w ten sposób uczestnicy mają wybór i wiedzą, na co się zapisują. Staramy się wybierać tematy z aktualnej debaty.
-
Dialog online trwa 3 godziny. Niezbędna jest obecność na całym spotkaniu, od początku do końca. Poznanie się i wejście w szczerą rozmowę zajmuje czas.
-
Wybierz temat i termin dialogu, który Cię interesuje. Wypełnij krótki formularz, a my wyślemy Ci link do spotkania i niezbędne informacje. To wszystko!
-
Poza chęcią rozmowy niezbędne jest stabilne łącze internetowe, kamerka i mikrofon. Poza tym nie ma żadnych warunków.
-
Aby dialog doszedł do skutku konieczna jest obecność na całym spotkaniu, od początku do końca. Z Twojej obecności korzystają też inni uczestnicy.
-
Uczestnictwo wymaga słuchania i mówienia podczas dialogu. Nie można wziąć udziału w charakterze obserwatora. Prosimy też, by nie łączyć się na dialog z samochodu ani pociągu.
-
Nie. Udział w dialogu wymaga stabilnego łącza internetowego i spokojnych, najlepiej domowych warunków. Podczas dialogu konieczne jest włączenie kamery i używanie mikrofonu.
-
Dialogi są finansowane z grantów uzyskanych przez Fundację Nowej Wspólnoty – m.in. od Fundacji Boscha, Mety, Fundacji im. Konrada Adenauera i Europejskiej Fundacji na rzecz Klimatu. Udział jest całkowicie bezpłatny.
Kto jest współgospodarzem?
Współgospodarzem tego dialogu jest Fundacja Republikańska, konserwatywny think tank i środowisko polityczne. Fundacja przygotowuje raporty i analizy, organizuje wydarzenia, wydaje kwartalnik Rzeczy Wspólne. Kieruje się trzema zasadami republikańskimi: dobra wspólnego, podmiotowości państwa polskiego i ochrony życia.
Więcej na: www.fundacjarepublikanska.org