
Dialog online
Czy Polska jest podzielona?
Badania pokazują, że jesteśmy jednym z najbardziej podzielonych narodów Europy. Nie wszyscy mamy podziały w bliskim otoczeniu. Czy uważasz, że to realny problem?
Jedni mówią, że:
widzą podziały w swojej rodzinie, wśród znajomych i kolegów w pracy,
kiedyś pomimo różnic poglądów, łatwiej było rozmawiać na sporne tematy,
podziały to wina polityków, którzy próbują skłócić Polaków.
Inni sądzą, że:
dyskusja o podziałach jest przesadzona - w moim otoczeniu ich nie ma,
różnice poglądów były, są i będą - walka z nimi jest niepotrzebna,
mocne spory są wyłącznie w internecie i mediach - nie dotyczą zwykłych obywateli.
A Ty, co myślisz? Weź udział w dialogu!
Co to jest dialog online?
Nie lubisz, jak ktoś nawraca Cię na swoje zdanie? Chcesz, żeby dało się rozmawiać z szacunkiem, nawet gdy mamy różne opinie?
Dialog to spokojna rozmowa – bez walki na argumenty i szukania zgody na siłę. Tu możesz powiedzieć, co myślisz i posłuchać innego zdania.
Co zyskasz jako uczestnik?
Spotkasz osoby, które myślą inaczej niż Ty i odbędziesz z nimi dobrą rozmowę.
Przedstawisz innym swoje zdanie na temat dialogu.
Zdobędziesz odwagę, żeby rozmawiać z osobami o przeciwnych poglądach.
Za udział otrzymasz rekompensatę w wys. 150 zł w formie karty Sodexo. Karty możesz użyć w większości sklepów i punktów usługowych, fizycznych i online.
Kiedy i gdzie odbywa się ten dialog?
Nie musisz wychodzić z domu – wszystko odbywa się online. Widzimy się 16 maja o 18:00 na Zoomie. Link do spotkania otrzymasz po wypełnieniu zgłoszenia udziału.
Co będziemy robić podczas dialogu online?
Spotkamy się na Zoomie w 12 osób. Oprócz uczestników będzie dwoje prowadzących.
Każdy się krótko przedstawi i spróbujemy się lepiej poznać.
Omówimy temat dialogu i każdy powie, jaki ma pogląd w tej sprawie.
Przegadamy różnice między nami i porozmawiamy o tym, co jest dla nas ważne.
Dialog online potrwa 3 godziny, z przerwą w połowie. Czas rozmowy mija bardzo szybko.
Dlaczego organizujemy takie dialogi?
W Polsce rozmowy o wspólnych sprawach często kończą się kłótnią. To normalne, że mamy różne poglądy – dobrze, żebyśmy umieli ze sobą współpracować. My szukamy sposobu na dobrą rozmowę – żebyśmy potrafili się w Polsce dogadywać. Biorąc udział w dialogu, pokazujesz, jak można dobrze rozmawiać.
Często zadawane pytania
-
W trosce o dobre samopoczucie wszystkich osób w grupie wymagane jest pełne uczestnictwo w dialogu.
-
Bierze udział 10-12 osób oraz dwoje prowadzących. Taka liczba uczestników zapewnia różnorodność poglądów i pozwala każdemu się wypowiedzieć.
-
Tak, spotkania są nagrywane do celów wewnętrznych Fundacji. Pod koniec spotkania poprosimy o krótkie nagranie wspólnego podsumowania. Jeśli zgodzisz się na wypowiedź, być może pojawi się ona w filmie na naszej stronie i mediach społecznościowych.
-
Dialogi organizujemy po to, by załagodzić podziały w Polsce i znaleźć nowy sposób rozmowy na trudne tematy.
-
Żeby każdy miał równą szansę na wypowiedź, spotkanie prowadzą dwie specjalistki od rozmowy.
-
Tak! W formularzu zgłoszeniowym zostaniesz zapytany/a, czy potrzebujesz instrukcji dołączenia do spotkania. Jeżeli zaznaczysz, że tak, w ciągu kilku dni zadzwoni do Ciebie koordynatorka z fundacji. Pomoże Ci krok po kroku zainstalować aplikację, a następnie nauczy Cię obsługi Zooma.
-
Nie. Udział w dialogu wymaga stabilnego łącza internetowego i spokojnych, najlepiej domowych warunków. Podczas dialogu konieczne jest włączenie kamery i używanie mikrofonu.
Kto to organizuje?
Organizatorem dialogów jest Fundacja Nowej Wspólnoty. Jesteśmy polską organizacją pozarządową, bezpartyjną i społeczną. Działamy po to, aby Polacy potrafili się ze sobą dogadać mimo różnic poglądów. Dialogi wspólnotowe rozwijamy od dwóch lat.
Projekt 10 dialogów na tematy społeczne i światopoglądowe realizujemy w partnerstwie z Fundacją National Endowment for Democracy. Fundacja ta wzmacnia demokratyczne instytucje na całym świecie.
Kto jest partnerem?
Partnerem tego dialogu jest Fundacja Republikańska, konserwatywny think tank i środowisko polityczne. Fundacja przygotowuje raporty i analizy, organizuje wydarzenia, wydaje kwartalnik Rzeczy Wspólne. Kieruje się trzema zasadami republikańskimi: dobra wspólnego, podmiotowości państwa polskiego i ochrony życia.
Więcej na: www.fundacjarepublikanska.org