O co spieramy się w naszych rodzinach?

Spory o poglądy tlą się w prawie każdej polskiej rodzinie. Nawet jeśli na wierzchu panuje zgoda, to pod spodem są różnice. Zobacz, gdzie mogą przebiegać w Twojej rodzinie.

37% z nas ma w rodzinie osobę o odmiennych poglądach. To właśnie w rodzinie najczęściej stykamy się z silną różnicą przekonań – nie wśród przyjaciół, w pracy czy na ulicy. W tych miejscach dobieramy sobie ludzi, którzy są podobni do nas i unikamy tych, którzy mają inne poglądy. Ale w rodzinie zawsze znajdzie się ktoś – wujek, teściowa, wnuczka czy bratanek – kto myśli zupełnie inaczej od nas. I trzeba z nimi żyć, bo rodziny się przecież nie wybiera.

Rozejm, żeby żyć razem

51% Polaków ograniczyło kontakty z krewnymi albo powstrzymuje się od dyskusji politycznych, by uniknąć konfliktu. Mamy za sobą kilka rodzinnych awantur, więc znamy linie podziału – wiemy, że bratowa głosuje na opozycję, a teść na koalicję, że szwagier jest prawicowy, a wnuczka na lewo. Zgody między nimi nie będzie i wspólnie uznaliśmy, że najlepiej nie rozmawiać o polityce. Więzy krwi są ważniejsze niż różnice poglądów. No i znamy rodziny, które się naprawdę mocno podzieliły i nie chcemy, żeby tak samo było u nas.

O co się najczęściej spieramy?

Rodziny w Polsce są bardzo różne, ale żyjemy w podobnym otoczeniu. Wspólny kraj, bieżące problemy, ci sami politycy – to sprawia, że linie sporu przebiegają w podobnych miejscach. Zobacz, czy odnajdziesz niektóre spory w swojej rodzinie:

  • rodzice-dzieci: inny światopogląd. Rodzice oczekują często od dzieci, że te przejmą ich poglądy – a dzieci nie tylko chcą mieć własne, ale dzisiaj mocniej je deklarują i demonstrują. Na przykład: “jestem konserwatystą, więc zapiszę się do Obrony Terytorialnej” albo “jestem lewicowa, więc popieram prawo do aborcji” trafia niekiedy na “Z takimi poglądami to może powinnaś się wyprowadzić”.

  • dziadkowie-wnuki: różnice pokoleniowe. Z jednej strony wnuki cieszą się często bezwarunkową miłością dziadków. Ale z drugiej strony ich wypowiedzi i sposób bycia mogą przyprawić seniorów o nagłą arytmię. “Nie mów takich rzeczy, za naszych czasów to było nie do pomyślenia” albo “Jak już nie mogę z babcią – cały czas mi mówi, że jestem źle ubrana i nie znajdę męża”.   

  • szwagier-bratowa: inne style życia. Nasze rodziny mieszkają często w różnych miejscowościach, należą do różnych klas i kręgów. Gdy przychodzi do rodzinnego spotkania, ujawniają się różnice. “Ewa już kompletnie zwariowała z tym pomaganiem uchodźcom, o niczym innym nie mówi” albo “Marcin dalej nie ma roboty, wszystko mu się nie podoba. Ale rząd to chwali pod niebiosa!”.

  • mąż-żona: różnice wartości. Ten spór najtrudniej zamieść pod dywan, bo jak żyć blisko z kimś, kto myśli zupełnie inaczej od nas - a jeszcze niedawno myślał tak samo? Bywa, że zmiana poglądów partnera pociąga za sobą kryzys w związku i napięcia w szerszej rodzinie. “Dlaczego mówisz takie rzeczy? Nie poznaję cię” albo “Stałaś się radykalna. Cały czas muszę cię bronić przed rodzicami”.

Dlaczego on zmienił poglądy?

Nieważne, jakie dokładnie poglądy ma szwagier, wnuczka czy mąż – lewicowe, prawicowe, konserwatywne czy liberalne. Trudne jest to, że jego lub jej przekonania odstają od naszych. Zaskakuje nas to, że ktoś bliski zmienił poglądy albo w ogóle je ujawnił.

Czytaj dalej: Kto nas tak podzielił?

Trening dobrej rozmowy

Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach? Przyjdź na trening i naucz się dogadywać mimo różnic! Zostaw swoje dane, a my wrócimy do Ciebie z terminem najbliższego treningu