Jak rozmawiać ze szwagrem, który ma inne poglądy?

Szwagier ma poglądy inne niż cała rodzina. Jak zaczyna mówić, wszystkim odchodzi ochota na rozmowę. No bo jak gadać z człowiekiem, który myśli kompletnie inaczej od nas?

Badania pokazują, że połowa Polaków ograniczyła kontakty z krewnymi i przyjaciółmi, by uniknąć sporów politycznych. Jeśli jest różnica poglądów, to rozum nakazuje zmienić temat. Nikt nie chce mieć w domu programu Moniki Olejnik. 

No ale czasem nie ma wyjścia i musimy pogadać. Bo szwagier jednak zaczął i trzeba ratować rodzinne spotkanie. Jak rozpocząć rozmowę o różnicach i pociągnąć ją tak, by nie skończyła się awanturą? Jest na to sposób.

Jak pogadać ze szwagrem?

Podpowiadamy kilka prostych kroków:

  • Wybierz na rozmowę dobry moment. Lepiej umówić się jeden na jeden, a nie gadać przy całej rodzinie. Niech to będzie swobodny moment, po godzinach, na luzie – kiedy Wasze emocje nie są zbyt silne.

  • Okaż szczere zainteresowanie. Przede wszystkim zastanów się, czy naprawdę interesuje Cię to, co myśli szwagier. Jeżeli tak, to poproś go, by Ci opowiedział, co myśli na wybrany temat. Niech mówi. Nawet jeśli słyszałeś to kilka razy, pozwól mu przedstawić swoje zdanie.

  • Unikaj wchodzenia w polemikę. Postaraj się chociaż kilka minut posłuchać tego, co mówi szwagier. Nie mów “ale przecież…”, nie wtrącaj swojego zdania. Staraj się zrozumieć jego racje. Pamiętaj, że próba zrozumienia nie oznacza, że się z nim zgadzasz. Spróbuj wytrzymać i posłuchać, co ma do powiedzenia. 

  • Teraz Ty opowiedz o swoim punkcie widzenia. Udało się trochę lepiej zrozumieć szwagra? Świetnie, teraz Twoja kolej. Ale zrób to trochę inaczej: opowiedz mu, skąd u Ciebie wziął się odmienny pogląd. Jak to się u Ciebie zaczęło: może od jakiegoś ważnego wydarzenia w życiu? Może pod wpływem ważnej dla Ciebie osoby? Zamiast dawać argumenty, opowiedz historię swoich poglądów.

  • Jeżeli dowiedziałeś się od niego czegoś ciekawego, powiedz mu to. Może będzie tak, że poznasz fakt, którego nie znałeś wcześniej albo szwagier zwróci uwagę na problem, którego nie zauważyłeś. Nawet jeśli to drobna rzecz, zwróć na nią uwagę. Docenianie innych potrafi zdziałać cuda w rozmowie.  

  • I tyle. Nie ciągnijcie rozmowy. Zmieńcie temat na piłkę, dzieci albo cokolwiek innego. Będzie na pewno ciąg dalszy i następnym razem zaczniecie w innym, lepszym miejscu.

Co to zmienia?

Taka rozmowa wbrew pozorom dużo zmienia. Tobie pozwala zrozumieć, skąd wzięły się poglądy szwagra - a szwagrowi zobaczyć, że Ty miałeś inaczej i dlatego masz inne zdanie na tę samą sprawę. Mimo różnicy poglądów będzie Wam znacznie łatwiej rozmawiać następnym razem.

Czytaj dalej: O co spieramy się w naszych rodzinach?

Trening dobrej rozmowy

Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach? Przyjdź na trening i naucz się dogadywać mimo różnic! Zostaw swój adres, a my wrócimy do Ciebie z terminem najbliższego treningu

O co spieramy się w rodzinach?

Kto podzielił nasze rodziny?

Jak żyć w podzielonej rodzinie?