WAŻNE PYTANIA
Dlaczego używamy słowa wspólnota?

Wielu osobom wspólnota kojarzy się z religią. I słusznie, bo chrześcijaństwo opiera się na wspólnotowości.

My używamy tego słowa w szerszym znaczeniu. Myślimy o wspólnocie jako o więzi z innymi ludźmi – nie tylko z rodziną i przyjaciółmi, ale z ludźmi wokół nas w ogóle. Z sąsiadami z osiedla albo wsi, ludźmi, których spotykamy w sklepie, na dworcu lub na ulicy naszego miasteczka. Gdy są takie więzi, ludzie troszczą się o innych, mają do siebie przyjazne nastawienie i chcą zachowywać się przyzwoicie. W takim społeczeństwie dobrze się żyje.

Dlaczego mówimy o nowej wspólnocie?

Bo tak jak wielu ludzi czujemy, że utraciliśmy w Polsce tę dawną wspólnotę. Z rodziną i przyjaciółmi umiemy się dogadać. Ale w sklepie, na ulicy, czy w sieci jest już słabo – widać niechęć, często złość na nieznajomych. Jeśli chcemy coś zrobić z podziałami, to musimy poszukać tego, co nas dzisiaj łączy – nowej wspólnoty. Tym właśnie zajmuje się nasza fundacja. 

Dla jasności – nie zajmujemy się polityką. Uważamy, że wspólnota jest dla wszystkich: dla prawicowych i lewicowych, dla kobiet i mężczyzn, dla starszych i młodszych, dla mieszkających w mieście i na wsi, dla rodowitych Polaków i tych, którzy przyjechali do nas z zagranicy. Jesteśmy w Polsce bardzo różni i mamy do tego święte prawo. Ale możemy lepiej ze sobą żyć – do tego służy wspólnota. 

Aby ją w Polsce odbudować, robimy trzy rzeczy:

Dialogi wspólnotowe – prowadzimy spotkania osób o różnych poglądach, gdzie można porozmawiać na sporny temat w atmosferze szacunku, otwartości i wzajemnej ciekawości. To doświadczenie innej rozmowy – daje uczestnikom poczucie więzi, lepsze rozumienie problemu i większą gotowość do współpracy.

Treningi dobrej rozmowy – trenujemy umiejętności niezbędne do dogadywania się z osobami o innych poglądach: słuchania, mówienia o swoich poglądach tak, by być słyszanym, przyjmowania perspektywy drugiej strony, obniżania temperatury sporów.

Wykłady wspólnotowe – opowiadamy o wspólnotowości, jej roli w życiu, w pracy i we współczesnym świecie. O powszechnych mitach i aktualnych badaniach na jej temat. Uczestnicy wychodzą z inspiracją do rozwoju i budowania wspólnot wokół siebie. Podczas wykładu uczestnicy zadają pytania i rozmawiają między sobą.

Trening dobrej rozmowy

Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach? Przyjdź na trening i naucz się dogadywać mimo różnic! Zostaw swoje dane, a my wrócimy do Ciebie z terminem najbliższego treningu

Więcej artykułów:

Czy dialog to po prostu zwykła rozmowa?

Jak rozmawiać ze szwagrem, który ma inne poglądy?

Jak bardzo jesteśmy w Polsce podzieleni?