WAŻNE PYTANIA:
Czy dialog to po prostu rozmowa?
Na naszej stronie często pojawia się słowo dialog. Nie jest to zwykła rozmowa i nie chodzi o to, by ktoś kogoś przekonał.
Z jednej strony dialog to nic innego jak prawdziwa rozmowa. Prawdziwa, czyli taka, w której nie tylko nadajemy komunikaty, ale także je odbieramy. Taka, w której poznajemy świat drugiego człowieka i zaczynamy go lepiej rozumieć. I, w której nasz rozmówca jest szczerze zainteresowany zrozumieniem naszej perspektywy. Nasze codzienne rozmowy rzadko tak wyglądają. Takie wymiany mamy w najlepszym razie z bliskimi osobami.
Większość ludzi tylko z pozoru rozmawia – tak naprawdę każdy skupia się na tym, co sam mówi albo o czym za chwilę chce powiedzieć. Słowa osoby po drugiej stronie wpadają w próżnię albo wyłapujemy tylko te, do których możemy się odnieść we własnej wypowiedzi albo które łatwo zbić. Taka “rozmowa” jest tylko kolejną okazją do wyrażenia siebie, a nie prawdziwą wymianą prowadzącą do lepszego zrozumienia drugiej osoby.
Tymczasem prawdziwa rozmowa:
angażuje obie strony – nie jest monologiem jednej z nich;
opiera się bardziej na słuchaniu niż na mówieniu;
sprawia, że dowiadujemy się czegoś więcej o innych i o sobie;
buduje poczucie więzi między ludźmi.
Dialogi, które organizujemy, to właśnie prawdziwe rozmowy. Spotykają się na nich nieznajomi ludzie o różnych, często rozbieżnych poglądach. Rozmawiają na sporne tematy. Celem dialogów nie jest to, by ktoś kogoś przekonał albo zmienił zdanie. Chodzi o to, by się nawzajem zrozumieć i nauczyć ze sobą rozmawiać mimo różnic. Uczestnicy dialogów często mówią: nie wiedziałem, że taka rozmowa jest w Polsce jeszcze możliwa.